Wizyt:
Dzisiaj: 5
Wszystkich: 44104

Ragdoll

Opis rasy:

Ragdoll (z angielskiego = szmaciana lalka, a ze szmacianą lalką można robić co się chce) to rasa, która powstała na początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Wśród zainteresowanych krążyły wówczas pogłoski, które głosiły, że są to koty nieodczuwające bólu i mogłyby biegać nawet po rozżarzonych płytach kuchenek. Można się domyślać, że puszczanie w obieg tego rodzaju historii mogło być podyktowane celami marketingowymi. Prawdopodobnie właśnie takie podejście do sprawy znacznie przedłużyło proces uznawania rasy. Karierę wystawową koty Ragdoll zaczęły robić dopiero w latach osiemdziesiątych. Pewne jest, że pierwsza hodowla została założona w Stanach Zjednoczonych przez Ann Baker, która te swoją hodowlę opatentowała. Podobno zaczęło się od kotki, którą pani Beker wykurowała po tym, jak kotka została potrącona przez samochód. Gdy kotka wydała na świat pierwsze kocięta jej nowa właścicielka zauważyła, że kociaki po wzięciu na ręce całkowicie się odprężają i wiotczeją. Ann Beker postanowiła podjąć pracę nad wyhodowaniem nowej rasy. Dodatkową przyczyną była zapewne ówczesna popularność kotów kotów perskich z oznakami i burmańskich w Europie, a kocięta pani Baker mogły dać początek rasie o podobnym wyglądzie.

Do dziś panuje też błędne przekonanie, że z powodu swojej oryginalnej cechy Ragdolle są odporne na ból. W 1971 roku powstał w USA pierwszy Międzynarodowy Klub Miłośników Ragdolla (RFCI), dwa lata później rasa trafiła do Europy. Jednak Ann Baker cały czas uważała się za jedyną uprawnioną do prowadzenia hodowli tych kotów, natomiast hodowcy kotów, którzy chcieli się jakoś przebić przez mur patentu tworzyli rasy pokrewne o inaczej brzmiących nazwach Ragamuffin, Herubim, Honeyber. Ragdolle są klasycznymi kotami z oznakami i spokojnie można powiedzieć, że należą do kotów dużych. Kotki ważą ok. 6 kg, a kocury na wet 10 kg. W pełni wyrośnięte są dopiero w wieku trzech lat. Głowa powinna być duża, lekko klinowata, specyficznie spłaszczona na szczycie. Policzki pełne, wydatne, nos lekko zadarty. Pożądany jest silny, okrągły podbródek. Uszy są średniej wielkości, u nasady szeroko otwarte. Idealne uszy powinny mieć zaokrąglone wierzchołki i być zakończone wyraźnie widoczną kępką włosów. Oczy ciemnoniebieskie, owalne, duże; szeroko rozstawione. Długie ciało dorosłych kotów powinno mieć w barkach taką samą szerokość jak w zadzie. Ogólny zarys ciała powinien być prostokątny. Ogon Ragdolli powinien być dosyć długi, zwężający się ku końcowi i puszysty. Futro średniej długości do długiego, przy czym coraz większą popularność zdobywa futro długie. Okrywa włosowa jest dłuższa na brzuchu, piersi i szyi, jednak kołnierz na szyi nie jest tak okazały, jak w przypadku innych, porównywalnych ras. Dzięki jedwabistości włosów futro ma bardzo charakterystyczny połysk.

Trzeba przyznać, że koty rasy Ragdoll odziedziczyły po swoich perskich i birmańskich przodkach sympatyczne cechy. Są bardzo spokojne, o zrównoważonym temperamencie i przyjaźnie nastawione do człowieka, szukają z nim kontaktu i chętnie pozwalają się nosić na rękach. Zawsze są chętne do zabawy, całkowicie pozbawione agresji, żyją w przyjaźni z innymi zwierzętami.

Wyróżnia się 3 odmiany umaszczeń:

bicolor charakterystycznie odwrócona litera V na pyszczku, która jest zawsze koloru białego. Łapy i brzuch powinny być również białe.
colorpoint maska na pyszczku, łapy i ogon z oznakami ciemniejszymi od okrywy (brązowymi, czekoladowymi, niebieskimi, liliowymi, kremowymi, rudymi, szylkretkowymi)
colorpoint mitted umaszczenie jak u coloropoint, ale z białym podbródkiem i skarpetkami.